01. Alapok - Honlapszervezési szempontok
Dióhéjban a webhely felépítése annyit jelent, hogy külön fájlokban létrehozzuk az egyes weblapokat, majd hivatkozásokkal kapcsolatot létesítünk ezek között (esetleg más weblapokkal). Szükségünk van tehát egy honlapra (gyakran kezdőlapnak is nevezik), amely kapcsolatot biztosít a webhely különféle szakaszait képviselő weblapokkal. Ezek a weblapok azután hivatkozásokat tartalmazhatnak az alsóbb szinten elhelyezkedő szakaszokhoz. A webhely tervezésének fontos részét képezi annak meghatározása, hogyan kell felosztani a webhelyet szakaszokra és hogyan kapcsolódjanak az egyes oldalak egymáshoz.
A webtervezők egyik leggyakrabban elkövetett hibája, hogy a webhely céljainak, feladatainak és tervezési szempontjainak átgondolása nélkül belevetik magukat a fejlesztésbe. Fontos tisztázni kinek szánjuk a webhelyet, mit várunk az oldalt meglátogatóktól és milyen irányban fog esetleg később bővűlni.
A webhely felépítésének kezelése két nézőpontból vizsgálható: az egyik oldal az, amit a felhasználók látnak, és ez a hivatkozások beállításától függ; a másik oldal a színfalak mögötti rész, amelyet az határoz meg, hogyan szervezzük a fájlokat és a mappákat. A felhasználók által látható rész lényegében a navigálástól függ, hogyan érhetik el a kezdolapot és hova irányítjuk innen oket? A tervezés során ügyeljünk annak biztosítására, hogy az alapveto információkat, valamint a kezdolapot a webhely egynél több részérol is egyszeruen lehessen elérni. A webhelyépítés másik oldala a színfalak mögött zajlik. A webhelyet alkotó fájlok itt az összes képet, HTML oldalt, animációt, hangfájlt, stb. jelentik. Nagyon fontos, hogy munkánk során ezeket a fájlokat külön mappákba tároljuk. Ez nem csupán az áttekinthetoség miatt szükséges, hanem az utólag áthelyezett fájlok rengetek megszakadt csatolást hozhatnak létre, amit csak nagyon sok munkával lehet csak helyreállítani
A webhely elnevezése
A Dreamweaver lehetové teszi, hogy a fájlok elnevezésekor olyan tetszoleges nevet használhassunk, amit az operációs rendszer megenged, arra azonban figyelni kell, hogy a kiszolgálón eltéro operációs rendszer muködhet esetleg szigorúbb elnevezési szabályokkal. Nagyon sok kiszolgálón UNIX (LINUX) operációs rendszer fut, amely amellett, hogy megkülönbözteti a névben a kis- és nagybetuket, a szóközöket és a különleges karaktereket az aláhúzás (_) kivételével nem enged meg. A webhelyek kezdo oldalát (honlapját) általában index -nek szoktuk nevezni.
Ha egyszer már meghatároztuk a kezdolapunk mentésének helyét, minden további fájt - legyen az további HTML oldal, vagy kép - már csak erre, vagy ettol lejjebb lévo szintre (mappákba) menthetünk. Célszeru tehát létrehozni egy mappát a merevlemezünkön, ahová az index.htm fájlt elmentjük, majd ebbol nyíló további mappákba elmenteni a menet közben bovülo oldalunkat. Például a felhasznált képeket általában az images mappába szoktuk menteni, de ha nagy a weboldal, érdemes ezt is témakörönként tovább bontani. Mentésnél NE HASZNÁLJUNK nagybetut, ékezetet, szóközt, speciális karaktereket. Elválasztáshoz az aláhúzás alkalmas, pl.: index_top.htm
A Dreamweaver letöltése
A programot innen tudod letölteni. Ha nem vásárolod meg, akkor ez a program ha jól tudom 30 napos demo változat. Nem is tudsz a netrol legálisan teljes verziót letölteni.
|