04. A Szöveg használata
A web hőskorában az első weblapok kizárólag szöveget tartalmaztak. A HTML nyelvet eredetileg csak szöveget tartalmazó fájlok cseréjére hoztak létre és nem mutatós oldalak tervezésére. Korábban még a szöveg formázása (pl. egy egyszeru félkövér beállítás) is a HTML kódelemek alapos ismeretét követelte. A kezdeti idok óta bekövetkezet fejlodés ellenére esetenként arra a következtetésre juthatunk, hogy a HTML nem nyújt teljes köru tipográfia szolgáltatást az oldalak tervezésénél.
A HTML nyelvben minden a kódelemek körül forog. Amikor a Dreamweaver-ben megváltoztatjuk a kijelölt szövegrész jellemzoit, akkor lényegében a <font> kódelem tartalmát módosítjuk. Ily módon megadhatjuk a betutípust, méretet és a betuszínt, valamint eloírhatjuk a böngészo számára, hogyan jelenítse meg a szöveget.
Betuméret
A betuméreteknél a HTML az 1 és 7 közötti mérettartományt használja, valamint meg tudja adni az adott böngészo alapértelmezett betuméretéhez viszonyítva is. Az alapértelmezett betutípus általában aktuális mérete böngészorol böngészore változik. A legtöbb böngészoben a szabványos alapértelmezett méret a HTML 3-as betuméret. Ez a méret kicsinek tunhet, de a valóságban 14 pontos Times betunek felel meg. Éppen ezért a Dreamweaver Properties paneljén is az alapértelmezett betuméret ennek a 3-as méretnek felel meg.
Betutípus
Amikor betutípust adunk meg a Dreamweaver-ben, felülírjuk a böngészo alapértelmezett betutípusát. Ennek megjelenítéséhez azonban az szükséges, hogy a megadott betutípus rendelkezésre álljon a felhasználó számítógépén. Ha például az Archifecture betutípust szeretnénk használni, de a felhasználó számítógépén nincs telepítve ez a betukészlet, a böngészo a saját alapértelmezett betutípusát fogja használni vagy olvashatatlan lesz a honlapon a szöveg :(.
Ennek a problémának a megoldásában segíthet, hogy a HTML lehetové tesz több betutípus megadását és ezek használati sorrendjének beállítását. Például az Arial mellett megadhatunk egy másik, hasonló betukészletet (pl. Helvetica). Ha az Arial nem áll rendelkezésre a böngészo a Helvetica betutípust fogja keresni. Ha ez megtalálható a felhasználó számítógépén, a böngészo ezt fogja használni az adott szöveg megjelenítéséhez.
Több betutípus megadásához a Dreamweaver segítséget nyújt: a tulajdonságpanel lenyitható betutípus mezojében általánosan használt betukészletek és betucsaládok listáját sorolja fel. A lista a szövegre alkalmazható három vagy négy elembol álló csoportjára van osztva. Az egyes csoportok a legnépszerubb és leghasznosabb betutípusok kombinációját tartalmazzák.
|